“Ні ситість, ні голод і ніщо інше не на добро,
якщо переступити міру природи”
Гіппократ

Шановні пацієнти,

Кожна людина – є індивідуальність, для якої характерний свій унікальний, генетично обумовлений, ендокринний статус і обмін речовин та енергії. Щоденно ми відчуваємо на собі вплив великої кількості зовнішніх факторів: стану зовнішнього середовища, особливостей харчування, позитивных і негативних стресів, прийому ліків. Викликом сучасності є карколомна швидкість розвитку цивілізації ХХІ сторіччя і перевершуючий потік інформації. Ендокрина система виконує 2 основних завдання. Перше і головне – це пристосування організма, або так звана адаптація, до усіх зовнішніх впливів, з якими зіштовхується людина. Друге, і не менш важливе, це гомеостаз, тобто підтримання на певному постійному рівні показників внутрішнього середовища організма. Ендокрина система забезпечує механізми, що регулюють підтримання рівноваги, балансу, гармонії, внутрішнього середовища організма. Саме це й адаптує організм до усіх зовнішніх факторів, з якими стикається людина.
Шкода, але інколи, в певний момент виникає ‘збій’ в цій системі. Вимоги буття перевищують можливості адаптації. Виникає стан дезадаптації, хвороби! Але! Не впадайте у відчай! Вы не залишитесь наодинці з хворобою. Ендокринолог – це професіонал, саме той лікар, який допоможе Вам разібратися з хворобами, що зпровоковані стресами. Ендокринолог знає вихід з патологічного стану дезадаптації, знає як організувати її адекватний супровід і лікування.

Які ж саме захворювання лікує ендокринолог? Це цукровий діабет 1 і 2 типів; захворювання щитоподібної і паращитоподібної залоз, гіпоталамо-гіпофізарної системи, наднирників; порушення кальцієво-фосфорного, ліпідного і енергетичного обміну; неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП). Дуже небезпечним і підступним викликом сучасній людині є метаболічний синдром і надмірна вага (ожиріння).

На додаток ендокринолог дає компетентні рекомендації по модифікації стилю життя, виконує індивідуальний подбір харчування.

Які ж симптоми порушення роботи ендокринної системи? До таких відносяться:

 1. Сухість в рті, спрага, часте сечовиділення, відчуття оніміння рук і ніг, судоми і слабкість м’язів.
 2. Схуднення, втрата або збільшення ваги тіла; зміни розміру одежі, взуття.
 3. Слабкість, підвищена стомлюваність, мерзлякуватість, сухість шкіри, набряки, зниження пам’яті, випадіння волосся, ламкість нігтів.
 4. Емоційна лабільність, агресія, дратівливість, депресія, тремор рук.
 5. Порушення сну, зниження інтересу до життя, розпач, розчарування.
 6. Головний біль, підвищення/зниження артеріального тиску чи пульсу, запаморочення, судоми, порушення зору.
  Хропіння уві сні, біль у шиї, суглобах, спині.
 7. Зниження/підвищення апетиту, нудота, блювота, біль у шлунку (денний, нічний), метеоризм, здуття, печія.
  Порушення менструального циклу, безпліддя, викидні в анамнезі.
 8. Еректильна дисфункція у чоловіків (імпотенція), порушення сексуальної функції у жінок (зниження лібідо тощо).
 9. Наявність підвищеного/зниженого оволосіння і зміна кольору шкіри, розтяжок, ран і тріщин, які довго загоюються (особливо на п’ятах стоп), дермато- і оніхомікоз (грибок шкіри і нігтів).
 10. Наявність жовчокам’яної і сечокам’яної хвороб, часті переломи.

Окрім вищевказаного, Вам варто звернути увагу, чи були у Ваших найближчих родичів цукровий діабет, зайва вага/ожиріння, інсульти, інфаркти, тому що ці захворювання мають генетичну схильність і з метою їх попередження у Вас і Ваших дітей необхідно отримати консультацію.

При проведенні консультації ендокринолог детально збере анамнез Вашого захворювання, призначить і інтерпретує результати аналізів і інструментальних досліджень, проведе огляд, поставить діагноз, призначить або проведе корекцію лікування. Унікальним і важливим в эндокринологічній практиці є можливість оцінити паралельно розлади мікроциркуляції, мікроангіопатії при ендокринних захворюваннях об’єктивними інструментальними методами: лазерною доплерівською флоуметрією (ЛДФ) і цифровою капіляроскопією (ЦКС).
Також кожен пацієнт отримає індивідуально підібрані друковані пам’ятки по веденню цукрового діабету, а саме – станів гіпогликемії, гіперглікемії, при вірусних захворюваннях, по догляду за стопами, особливостями харчування тощо.

Мультидисциплінарна команда Інституту еластографії представлена найкращими фахівцями ультразвукової діагностики та провідними клініцистами. Тому на основі мультидисциплінарного та індивідуального підходу при необхідності пацієнтам призначається адекватний спектр діагностики (лабораторної, інструментальної (табл.1)) і консультації суміжних спеціалістів (кардіолог, гастроентеролог, уролог, судинний хірург). Ми готові Вам допомогти! Будьте здорові!

Табл.1. Мультипараметрична ультразвукова і функціональна діагностика (мультидисциплінарний підхід до діагностики хвороб ендокринної системи)

Патологія ендокринного пацієнтаМетоди дослідження
Цереброваскулярна патологіяДоплерографія судин голови і шиї, реоенцефалографія
Захворювання щитоподібної і паращитоподібних залозУЗД щитоподібної і паращитоподібних залоз+еластографія+доплерографія
Патологія лимфатичних вузлів, слинних залозУЗД лімфатичних вузлів, слинних залоз+еластографія
КардіоміопатіяЕхокардіографія, ЕКГ
Артеріальна гіпертензія, гіпотензия, порушення ритму серцяДобовий моніторинг артеріального тиску, ритму серця (холтер АТ та ЕКГ)
Патологія молочних залозУЗД молочних залоз+еластографія+доплерографія
Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП), неалкогольний стеатогепатит (НАСГ)Стеатографія з визначенням ступеню жирової інфільтрації печінки; еластографія з визначенням стадії фіброзу/цирозу; доплерографія судин
Стан органів черевної порожниниУЗД органів черевної порожнини+функція жовчного міхура (за потреби)
Дермопатії (стан еластичності шкіри обличчя, шиї, зони декольте, китиць рук; набряки, розтяжки, акне)Еластографія дерми, лазерна спектроскопія шкіри, ламкість капілярів, лазерна доплерівська флоуметрія (ЛДФ), цифрова капіляроскопія (ЦКС).
ТромбозиЕмболодетекція
ОстеопорозУЗД остеопорозу – денситометрія
Вісцеральне ожиріння УЗД вісцерального ожиріння
Вторинні артеріальні гіпертензії, патология наднирниківДоплерографія судин нирок; УЗД нирок і наднирників
Полінейропатія, синдром діабетичної стопи, хвороба та синдром РейноКапіляроскопія (ЦКС), доплерографія артерій/вен нижніх кінцівок, реовазографія
Патологія сечостатевої системи у чоловіківУЗД передміхурової залози, яєчок, калитки, сечового міхура+доплерографія+еластографія
Патологія сечостатевої системи у жінокУЗД матки, яєчників, сечового міхура
Еректильна дисфункція (імпотенція)Фармакодоплерографія і еластографія статевого члена

Ендокринолог Марунчин Наталія Андріївна