УЗД органів черевної порожнини (УЗД ОЧП)

Органи черевної порожнини (ОЧП) забезпечують комплекс взаємопов’язаних фізіологічних завдань: перетравлювання та засвоєння їжі, біохімічний та імунний контроль, підтримка на необхідному постійному рівні великої кількості життєво важливих показників крові та організму в цілому (гомеостаз). ОЧП працюють злагодженим оркестром й тому важливо їх стан оцінювати разом і одночасно. При патології одного з цих органів за принципом зчеплених шестерень починають страждати інші органи. Саме це дозволяє розкрити сучасне ультразвукове дослідження (УЗД ОЧП).

 

Можливості та показання.

УЗД органів черевної порожнини дозволяє оцінити комплексу органів: печінка, жовчний міхур, жовчні протоки (внутрішньопечінкові та позапечінкові), підшлункова залоза, селезінка, порожнину очеревини та заочеревинного простору, судини печінки і черевної порожнини.

УЗД ОЧП визначає положення і розміри органів, їх внутрішню структуру, наявність додаткових утворень, аномалій розвитку, запальні зміни, типові для хронічних й гострих захворювань, травматичні ушкодження та паразитарні зараження.

Печінка – «головна біохімічна лабораторія» організму людини. Виконує більше 500 біохімічних реакцій. Синтезує і знешкоджує тисячі з’єднань. УЗД дозволяє провести вимірювання печінки та визначити збільшення її розмірів (гепатомегалія), виявити ознаки як гострих так і хронічних дифузних захворювань печінки (ОДЗП і ХДЗП): гострого і хронічного гепатиту, цирозу, жирового гепатозу (алкогольної та неалкогольний жирової хвороби печінки – АБП / НАЖБП ), застійних змін на тлі серцевих й легеневих захворювань), а також вогнищевих утворень: доброякісних (кіст, гемангіом, аденом, осередкової вузловий гіперплазії печінки), паразитарних кіст (ехінокок, альвеококк й т.д.), абсцесів (мікробних, грибкових та паразитарних) або злоякісних (первинних – гепатоцелюллярної карциноми (ГЦК), холангіоцеллюлярної карциноми (ХЦК) й вторинних – метастазів).

Жовчні протоки: УЗД виявляє аномалії розвитку жовчовивідних шляхів (внутрішньо- та позапечінкових), камені в протоках, запальні захворювання (гострий та хронічний холангіт), порушення відтоку жовчі (блок проток, билиарную гіпертензію, печінковий та підпечінковий холестаз), газ в протоках після операцій (пневмобілію) та гельмінтів в протоках, доброякісні та злоякісні пухлинні поразки.

Жовчний міхур виконує роль «захисника» печінки від високого тиску жовчі. УЗД виявляє функціональні порушення в роботі жовчного міхура та сфінктерів проток, патологію фізико-хімічного складу жовчі – її кристалізацію і випадання каменів (жовчно-кам’яну хворобу і її ускладнення), аномалії розвитку та деформації міхура, запальні захворювання (гострий та хронічний холецистит), обмінні ураження (холестероз – сітчасту та псевдополіпозную форми), справжні поліпи жовчного міхура, доброякісні та злоякісні пухлини.

Підшлункова залоза – складний для УЗ візуалізації орган заочеревинного простору. Але це одна з найпотужніших травних залоз, яка забезпечує своїми ферментами перетравлення білків, жирів та вуглеводів, виділяє пропорційно багато лужного гідрокарбонату (розчин соди), що нейтралізує соляну кислоту шлункового соку. Ендокринна частина підшлункової залози забезпечує рівновагу в крові і засвоєння глюкози клітинами через гормони інсулін та глюкагон. За допомогою УЗД можливо визначити аномалії розвитку, обмінні поразки (жирова інфільтрація, муковісцидоз), запальні захворювання: гострий та хронічний панкреатит і його ускладнення (псевдокісти, абсцеси), непухлинні вогнищеві ураження (кісти, камені, вогнищевий панкреатит); доброякісні та злоякісні пухлинні ураження, ендокринні пухлини, вікові зміни.

Селезінка – орган, частково прихований від УЗ променів за ребрами, газами в легенях й порожнистих органах черевної порожнини (шлунку та товстій кишці). Й тим не менше це найбільший орган імунного нагляду і кровотворення. УЗД цього важливого імунного органу черевної порожнини найдоцільніше в комплексі з УЗД печінки при підозрі на вірусні гепатити та інші генералізовані інфекції (сепсис, мононуклеоз й т.п.). Другим за важливістю є УЗД при пошкодженнях селезінки (розривах та погрожуючих життю кровотечах), які зустрічаються найбільш часто при травмах органів черевної порожнини (удари в живіт та ребра, проникаючі поранення, дорожньо-транспортні пригоди тощо). Крім того, за допомогою УЗД можна діагностувати дифузне збільшення селезінки при системних захворюваннях крові, запальних її захворюваннях, панкреатиті, а також вогнищеві ураження (кісти, інфаркти, абсцеси, гематоми, пухлини). Можливо часто виявити близько селезінки лімфатичні вузли та додаткові селезінки. УЗД дозволяє провести вимірювання селезінки та визначити збільшення її розмірів (спленомегалію).

Судини органів черевної порожнини та заочеревинного простору: оцінка розташування магістральних й внутрішніх судин, їх розмірів, стан прохідності просвіту, виявлення в черевній аорті та артеріях аневризм, атеросклеротичних бляшок (АСБ), стенозів і тромбів, а в системі ворітної вени ознак портальної гіпертензії, порто-кавальних шунтів, варікозу, тромбів. В печінкових венах та нижній порожнистій вені оцінюють ознаки гіпертензії (ураження серця, легенів, середостіння), тромбів, компресії пухлинами та лімфовузлами.

Порожнина очеревини: УЗД чітко показує наявність скупчень рідини (перитонеальний випіт, асцит, кров, жовч) при пухлинах, травмах, цирозі печінки, панкреатиті, апендициті та дивертикуліті, серцевої недостатності та після операцій. Можна також визначити газ (при перфорації порожнистих органів шлунково-кишкового тракту, після операцій з пневмоперитонеума – лапароскопії) та/або сторонні предмети.

 

Підготовка до УЗД ОЧП: Дослідження органів черевної порожнини проводиться натщесерце (попередній прийом їжі не менше ніж за 6-8 годин до дослідження), бажано в ранкові години. Газ порожнистих органів шлунково-кишкового тракту є перешкодою для УЗ променів. Тому з раціону за 2-3 дня до УЗД виключаються продукти, які сприяють здуття кишечника: бобові, сирі овочі, чорний дріжджовий хліб, незбиране молоко і продукти з нього (морозиво, згущене і сухе молоко, вершки). При схильності до газоутворення рекомендований прийом за 2-3 дні активованого вугілля по 3-4 таблетки 3 рази на день в інтервалах між їжею і перед сном напередодні або інших ентеросорбентів, а також ферментних препаратів з кожним прийомом їжі (на вибір фестал, мезим, креон та т.п.) і піногасники (на вибір еспумізан, колікід) за інструкцією. При наявності у пацієнта цукрового діабету допустимо легкий сніданок (теплий чай, підсушений білий хліб). Для якісного проведення УЗД ОЧП потрібно чітко дотримуватися цих простих правил. Газ кишечника та їжа екранують органи від проходження ультразвуку, а скорочення жовчного міхура на їжу може призвести до помилок при виявленні каменів та інших утворень.

Вартість послуги 600 гривень