УЗД молочних залоз + еластографія молочних залоз
У жінок дітородного віку в період без схильності до частих годування грудьми (лактації) тканина молочної залози представлена в основному тільки протоками. Вони в числі 20-30 від такого ж числа часточок залози радіально сходяться до соска і відкриваються окремо на його верхівці. Протоки оточені пухкою сполучною тканиною. Груба сполучна тканина у вигляді зв’язок утримує тканину залози всередині жирової сумки. Як ні парадоксально, але основний формотворною, домінуючою за обсягом, тканиною молочної залози є жирова тканина. Розрізняють премамарну, інтрамамарну та ретромамарну прошарку жирової тканини. Поза лактацією власне залізистих структур в залозі немає. Вони в звичайному житті жінки знаходяться в недорозвиненому вигляді й розростаються тільки перед пологами. А ось протокові структури активно функціонують у другу фазу кожного менструального циклу. Здійснюється своєрідна щомісячне тренування проток залози в надії на майбутню лактацію за допомогою заповнення їх просвіту секретом – «тренувальною» рідиною. Секрет розсмоктується при початку місячних (коли стає зрозуміло організму жінки, що в черговий раз вагітності не буде). Молочна залоза – це вторинна статева ознака. Молочна залоза – орган підлеглий. Й всі ці фізіологічні циклічні процеси перебувають під суворим гормональним контролем ззовні: з боку мозку (пролактин) і яєчників (естрогени, прогестерон), а також щитовидної залози.
Можливості та показання для УЗД молочних залоз.
Захворювання молочної залози в сучасній жіночій популяції дуже поширені (до 80% жінок дітородного віку мають дисгормональні порушення). Сьогодні патологія молочної залози актуальна, вимагає своєчасної діагностики та лікування. Онкологічні захворювання молочної залози після 40-50 років призводять до інвалідизації або навіть до передчасної загибелі жінки. Рак молочної залози займає одне з перших місць в структурі онкозахворювань. Збільшилися випадки виникнення онкологічних захворювань молочної залози навіть у підлітковому віці. Злоякісні утворення виникають на тлі саме дисгормональних захворювань – мастопатій. Ця патологія все частіше зустрічається і чим раніше діагностується, тим легше запобігти її згубні наслідки.
Мастопатія – це доброякісне захворювання молочної залози і характеризується патологічним розширенням протокових структур, аж до утворення кіст, й розростанням грубої сполучної тканини. Мастопатія обумовлена наявністю в організмі гормонального дисбалансу (підвищення в крові гормону жіночого стресу – пролактину, відносне або абсолютне перевищення естрогенів над прогестероном). У кістозних утвореннях можливо запалення, нагноєння, випадання кальцифікатів, розростання епітелію стінок молочних проток. Подібні зміни в молочній залозі погано впливають на самопочуття жінки (болі, важкість, гіперестезіі – мастодинії, виділення рідини з сосків). Прогресування процесу призводить до виникнення раку. Ризик переходу доброякісної мастопатії в злоякісне захворювання збільшується в 4-9 разів.
Діагностується мастопатія при огляді гінеколога, який включає пальпацію молочної залози й розташованих поблизу лімфатичних вузлів (пахвових). Ретельно збирається анамнез (пологи, годування грудьми, лактостаз, мастит, травма й т.д.). При підозрі на мастопатію лікарем призначається ультразвукова діагностика, а при необхідності й рентгенівська мамографія. Жінкам після 40 років обов’язкова скринінгова рентгеномамографія молочних залоз 1 раз в 2 роки з метою виявлення ранніх ознак раку (мікрокальцинати).
Сама жінка повинна уважно спостерігати за змінами в своєму тілі та виявляти ознаки розпочатої мастопатії. Дискомфорт в області молочних залоз, їх набухання й тяжкість, болючість при пальпації, особливо перед місячними, виділення з соска повинні стурбувати жінку та їй необхідно звернутися за консультацією до гінеколога.
Сьогодні найдоступніший і розповсюджений метод діагностики мастопатій – ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.
Методу УЗД властива абсолютна нешкідливість і ефективність у виявленні дифузних і вогнищевих змін в тканинах молочних залоз. Сучасне УЗД здатне не тільки розпізнати наявність новоутворень (кіст та вузлів), а й оцінити їх ступінь добро або злоякісності (шкала категорій US BI-RADS + еластографія вирішують головне питання – проводити біопсію новоутворення або не проводити?).
Показання до проведення УЗД молочних залоз:
• діагностика та диференціальна діагностика виявлених при пальпації та рентгеномамографія утворень (тканинні утворення, кісти);
• обов’язкове обстеження всіх вагітних й годуючих жінок;
• обстеження молочних залоз у жінок, які досягли 30-річного віку;
• спостереження за станом молочних залоз при наявності силіконових імплантатів;
• додаткове й уточнююче обстеження до рентгеномамографія у жінок пре- і клімактеричного періоду;
• обстеження молочних залоз у дівчаток;
• обстеження молочних залоз у чоловічого населення.
У зв’язку з розвитком великої кількості онкологічних захворювань, високою смертністю раціонально проводити УЗД щороку з метою ранньої діагностики та лікування захворювань молочних залоз. У віці 50 років доцільно призначати цю процедуру жінкам два рази в рік.
Підготовка перед ультразвуковим дослідженням молочних залоз.
Для кращої візуалізації мастопатії і раку ранніх стадій (протокової карциноми) ВАЖЛИВО проводити УЗД з 5-го до 10-го дня від початку менструального циклу. Друга фаза менструального циклу маскує патологію за рахунок фізіологічно підвищеної обводнення структур молочних залоз. При настала менопаузі – підготовки не потрібно.
Під час УЗД молочних залоз Вас попросять:
• Зняти верхній одяг й звільнити від натільного одягу та бюстгальтера весь торс (верхню частину тіла до пояса). Це необхідно для дослідження крім власне молочних залоз ще й зон лімфовідтоку (пахвових, над- і підключичних лімфатичних вузлів) та, зрідка, дистопірованної тканини молочної залози вздовж молочних ліній, навіть іноді на передній стінці живота (атавізм).
• Будьте готові до того, що під час дослідження Вам доведеться змінювати позицію тіла: спочатку Ви будете лежати вгору животом, а пізніше й на боках. Руку на стороні дослідження необхідно підняти вгору та відкрити пахву.
• При контакті УЗ датчика наносять спеціальний гель на шкіру в місці дослідження. Гель буде видалений серветкою відразу після закінчення процедури. Гель не фарбує одяг. Але Ви можете одягнути більш старий одяг, оскільки гель не може бути повністю вилучений з Вашої шкіри.
УЗД не викличе болю та для ефективності процедури необхідно лежати нерухомо. Може бути невеликий дискомфорт, тому що гель прохолодний й вологий. Процедура буде по можливості комфортної та закінчиться максимально швидко, щоб мінімізувати дискомфорт. Пацієнтка отримує результати досліджень в день проведення УЗД молочних залоз.
Увага! Спеціальний аспект при УЗ дослідженні грудей! Наше особливо дбайливе ставлення до Вашому здоров’ю!
При виконанні УЗД молочних залоз з обох сторін ми завжди пильну увагу звертаємо на стан лімфатичних вузлів у пахвовій області. Сьогодні там виявляються збільшені і змінені лімфатичні вузли практично у 100% жінок, починаючи з пубертатного віку. У одних жінок вони викликають іноді неприємні відчуття, а у більшості – так звана аксиллярна лимфоаденопатія протікає непомітно. Дуже рідко лімфаденопатія переходить в фазу гострого лімфоаденіту – гідраденіт. Це дає біль й температуру. У 99,9% ця проблема не пов’язана безпосередньо із захворюваннями молочних залоз, а тим більше не є проявом ракових метастазів. Факт наявності лимфоаденопатії не повинен сіяти паніку у жінки. Але знати про проблему, її причини, профілактиці та лікуванні жінці необхідно. УЗД молочних залоз дає таку можливість. Причиною запальної лимфоаденопатії пахвових вузлів є в переважній кількості банальна процедура депіляції. Якщо не дотримуються правила стерильності процедури, то в пори пошкоджених волосяних фолікулів (а цього й домагаємося при депіляції!) проникають мікроби-коменсали – ці звичні мешканці наших шкірних покривів. З мікротравм вони проникають далі в лімфовузли.
Радимо! Перед процедурою будь-якого виду депіляції дезінфекцію шкіри пахв водним (але не спиртовим) антисептиком: розчинами перекису водню або хлоргексидину. Й проводьте дезінфекцію ще 2-3 дні після – поки мікроранки не затягнуться. Та ж проблема стосується й лимфоаденопатії пахових лімфовузлів при депіляції зони бікіні.
Лимфоаденопатії описаних зон також можуть виникати як хвороба «котячої подряпини» або при нагноєнні після манікюру й педикюру, при оніхомікозі й мікозі шкіри стоп.
Звичайно, лимфоаденопатії зазначених зон, дуже рідко, але можуть бути проявом генералізованих інфекційних захворювань (аденовірус та інші віруси), захворювань крові, лімфом та метастазів раку. Але це швидше виняток.
Цю актуальну і унікальну інформацію про жіноче здоров’я Ви знайдете тільки у нас!
Якщо Вас стурбувала ця інформація про лимфоаденопатії пахвових й пахових лімфовузлів при депіляції, наш центр готовий виконати УЗД саме цих зон окремо від УЗД молочних залоз.
Вартість послуги 700 гривень