Доплер судин нирок (Доплерографія ниркових артерій) + УЗД наднирників

Вазо-ренальная гіпертензія.

У Вас підвищений артеріальний тиск, гіпертонічна хвороба? Приходьте до нас!

 

УЗ доплерографія (УЗДГ) або дуплексне / подвійне сканування (ДС): анатомічний В-режим + доплер судин в колірному картуванні потоків крові (КДК) і спектральний аналіз кровоток у судинах нирок надає важливу діагностичну та диференційно діагностичну інформацію при клінічних проявах артеріальної гіпертензії (АГ). Методика ДС судин нирок вельми трудомістка, проте клінічно вкрай важлива, оскільки дозволяє доказово приймати рішення по менеджменту пацієнта з підвищеним артеріальним тиском (135 мм рт ст і вище – систолічний тиск і 85 мм рт ст і вище – діастолічний тиск).

Статистика вражає! У дорослої популяції старше 40 років 30% осіб мають АГ і з них 95% – це звичайна есенціальна АГ (гіпертонічна хвороба).

Вазо-ренальная гіпертензія (ВРГ) – це різновид АГ, яка пов’язана з ураженнями судин нирок.

Головний принцип виникнення ВРГ і її діагностики це розуміння того факту, що нирка являє собою фільтр крові. За добу у людини вагою 70 кг виникає 130 літрів фільтрату – первинної сечі.

Щоб фільтр працював ефективно, повинен бути певний рівень артеріального тиску на мембрані фільтра (клубочок). Нирка має ендокринний ренінангіотензиновий механізм регуляції системного артеріального тиску за принципом зворотного зв’язку: якщо багато первинної сечі – артеріальний тиск знижується, а якщо навпаки, мало первинної сечі, – артеріальний тиск підвищується. Це норма. При патології судин нирок системний артеріальний тиск стійко зростає, щоб підтримати фільтрацію, але таким чином руйнує органи-мішені АГ: мозок, очі, серце. ВРГ неможливо прибрати тільки препаратами для лікування звичайної гіпертонічну хворобу. Саме тут УЗДГ судин нирок має неминуще, домінуюче значення. Порятунок такого пацієнта з гіпертонією починається з УЗДГ саме у нас в центрі.

Частота ВРГ становить 0,5-5% у дорослих-гіпертоніків і доходить до 60% у дітей-гіпертоніків.

 

Причини ВРГ (цитовано за R.Kubale і Дуган І.В., Медведєв В.Е.2000, з доповненнями та змінами).

Групи причин Хвороби
Загальні

популяційні причини 90-95%

Атеросклероз черевного відділу аорти, фібро-мускулярна дисплазія
Рідкісні причини Аномалії розвитку нирок, аневризма і коарктація аорти, артеріо-венозна фістула внутрішньониркових судин, артеріїт, об’ємні утворення, фіброз (хвороба Ормонда) чи запалення клітковини, абсцеси і гематоми у заочеревинному просторі і паранефральній клітковині, нейрофіброматоз, гематоми нирки
Об’ємні утворення нирок Великі кісти, нирковоклітинний рак (ПКР), юкстагломерулярноклітинна пухлина, пухлина Вільмса
Запальні процеси Хронічна хвороба нирок (ХХН), пієлонефрит, гломерулонефрит, калькульозний пієлонефрит, туберкульоз
Дистрофічні ураження і мікроангіопатії Цукровий діабет, метаболічний синдром, подагра, колагенози – червоний вовчак, ендартеріїт, хвороба Такаясу, хвороба Рендю- Ослера, васкуліти, амілоїдоз, капіляротоксикоз, хіміотерапія, цироз – гепато-ренальной синдром
Вроджені аномалії Гіпоплазія (недорозвинення) і аплазія (вроджена відсутність) нирки, дистопія (вроджене нетипове положення в тілі), аномалії форми нирок і наявність додаткових артерій
Порушення відтоку сечі від нирки Пороки розвитку сечоводів, міхурово-сечовідний рефлюкс, пиєло-вазальний і уретеро-вазальний конфлікт, опущення нирок – нефроптоз з перегином сечоводу
Порушення відтоку венозної крові від нирки Порушення відтоку венозної крові від нирки. Синдром «лускунчика»: аорто-мезентеріальний і «задній» аортальний пінцет (перетискання лівої ниркової вени між артеріями), пухлини нирки і надниркової залози, опущення нирок – нефроптоз з перегинами судин ніжки нирки.

 

ВРГ підрозділяється відповідно до рівня ураження судинного дерева нирки на 2 різновиди. Дуплексне УЗ дослідження судин нирок саме і дозволяє провести диференціальну діагностику принципово двох різних груп ВРГ:

– «власне» ВРГ при патології стовбура ниркової артерії (стенози магістральних артерій на грунті атеросклерозу і фибро-мускулярної дисплазії),

– паренхіматозна ВРГ – ураження судин фільтра: дрібних артерій, артеріол і капілярів (клубочків) в паренхімі нирок (цукровий діабет, метаболічний синдром, подагра, колагенози – червоний вовчак, ХХН).

УЗДГ судин нирок докорінно змінює менеджмент пацієнта! У випадку звичайної гіпертонічної хвороби лікування може призначити сімейний лікар, теарапевт або кардіолог. Якщо це ВРГ, обумовлена ​​ураженням магістральних ниркових артерій, лікують ендоваскулярні хірурги (встановлюють стенти) і урологи (усувають порушення відтоку сечі, нефроптоз, аномалії), ну, а якщо це паренхиматозна ВРГ – лікують нефрологи, ендокринологи, ревматологи (гормони, діаліз, трансплантація нирки ).

 

Клінічні показання.

Клінічними ознаками вазо-ренальної гіпертензії на рівні магістральних судин є пацієнти зі стабільно високими цифрами артеріального тиску при АГ: діастолічний тиск не нижче 110 мм. Другою ознакою є відсутність реакції високого тиску на одночасний прийом пацієнтом препаратів двох груп для лікування есенціальної АГ.

Мають значення вік і стать пацієнта. При ВРГ гемодинамічно значущі стенози стовбурів і гілок (сегментарні артерії) ниркових артерій найчастіше виникають при атеросклерозі у чоловіків 50 років і старше, а при фібро-мускулярній дисплазії саме у молодих жінок (віком до 30 років)!

 

Підготовка пацієнта для УЗДГ судин нирок при вазо-ренальній гіпертензії.

  1. В день УЗДГ не вживати чай, каву і сечогінні трави.
  2. Скасувати, по можливості, на 24 години прийом препаратів, що впливають на артеріальний тиск.
  3. Вкрай бажано мати направлення від клініциста з формулюванням клінічного завдання (АГ, дані про артеріальний тиск, протеїнурія, цукровий діабет, захворювання нирок).
  4. Лікар УЗД повинен зібрати анамнез захворювання.

 

Техніка виконання УЗДГ артерій нирок.

  1. Варіантів послідовного алгоритму дослідження артерій нирок два. Від великих судин до дрібних в нирці і навпаки. Ми вважаємо за доцільне спочатку визначитися зі станом самих нирок, тому пройти послідовно 5 рівнів від дрібних гілок в самих нирках (міждолькових і междольових артерій) через сегментарні і стовбури магістральних ниркових артерій аж до аорти.
  2. УЗ оцінка самих нирок, як органів басейну ниркових артерій.
  3. УЗ оцінка самих нирок – стан шляхів відтоку сечі.
  4. УЗ оцінка уражень аорти.
  5. УЗ оцінка наднирників (вони також регулюють артеріальний тиск).

 

При вивченні артеріального русла нирок для пошуку стенозов, визначають максимальні систолічні швидкості кровотоку вздовж русла з метою виявлення локальних гемодинамічних перепадів і системних змін, а також підвищення індексів периферичного судинного опору (індекс резистентності – RI, пульсативний індекс – PI).

Також вимірюють максимальну систолічну швидкість кровотоку в черевному відділі аорти і розраховують нирково-аортальне співвідношення – індекс RAR (renal-aortal ratio). RAR> 3,0 є критерієм гемодинамічнозначущого стенозу стовбура ниркової артерії.

Оцінку прохідності сечових шляхів і функції нирок отримують за даними КДК потоків сечі з вічок сечоводів. У нормі потоки сечі повинні бути симетричними, кількість викидів сечі становить 2-4 в хвилину (залежить від ступеня гідратації) під гострим кутом білатерально.

Доплерівські параметри кровотоку ниркових артерій в нормі:

Швидкість в нирковій артерії 60-100 см/с (<180 см/с).

Індекс резистентності (RI) 0,56-0,70 (<0,70).

Нирково-аортальне співвідношення (RAR) <3.

 

У висновку повинно бути чітко визначено наявність або відсутність ознак вазо-ренальної гіпертензії поряд зі стандартними даними про стан нирок і надниркових залоз.

Завітайте до нашого центру! Подолаємо високий артеріальний тиск разом!

Вартість послуги 800 гривень