УЗД вен ніг (Доплер вен нижніх кінцівок, доплерографія вен ніг)
Ультразвукове дослідження судин ніг стоїть першим в ряду сучасних методів оцінки системи кровообігу нижніх кінцівок. Без даних дуплексного (а правильніше – триплексного) сканування судин ніг жоден лікар (загальний хірург, судинний хірург, кардіолог, терапевт, сімейний лікар, ендокринолог, травматолог і т.п.) прийняти правильне рішення про формулювання клінічного діагнозу і призначення адекватної та ефективної схеми лікування ОБІЙТИСЯ НЕ МОЖЕ.
УЗД судин ніг, також як і УЗД для судин голови і шиї, об’єднує комплекс УЗ методів ангіосканування. Комплекс режимів УЗД для судин часто тому і називають подвійним або потрійним – дуплекс або триплекс.
1) В-режим (УЗ зрізи в реальному часі анатомічних структур – власне самих судин і оточуючих їх тканин: шкіри, підшкірної жирової клітковини, листків сполучнотканинних фасцій, лімфатичних вузлів, а також м’язів, тканин суглобів і кісток. Всі ці тканини ніг служать для лікаря-діагноста не тільки метою дослідження у відповіді на питання: «Як ці тканини кровопостачаються?». Багато з них служать анатомічними орієнтирами для пошуку та ідентифікації тих чи інших судин. Адже на УЗД зображеннях «природа табличок з підписами НЕ розставляла …». В В-режимі необхідно проводити також дозовану компресію вен (тести з локальної, дистальної і проксимальної компресії).
2) Доплерівські режими. Кольорове доплерівське картування потоків крові в просвіті судин – КДК і енергетичне доплерівське картування руху крові в судинах – ЕДК. Імпульсний режим доплера реєструє криву – доплерограму. Графік кривої доплерограми (доплеровський спектр) має специфічні риси, характерні тільки для вен або тільки для артерій, а також дозволяє відрізнити норму від патології.
За доплерограмою (спектром) можливо точно виміряти швидкості і напрямки руху еритроцитів в систолу і діастолу в конкретному артеріальній судині, опір кровотоку периферійного судинного русла – здатність або нездатність тканин кінцівки споживати необхідну кількість крові для адекватної роботи (особливо для рухової активності – скорочення м’язів). Для гемодинаміки вен доплерограма дозволяє оцінити факт і напрямок руху крові і таким чином виявити патологічні рефлюкси, перетоки, тромбози.
Показання до УЗД судин нижніх кінцівок. Від теорії до скарг.
Скарги можуть бути специфічні – одні характерні для ураження артерій ніг, а інші – для вен ніг.
Дефіцит кровопостачання по артеріях носить назву ішемії або недостатності артеріального кровопостачання того чи іншого рівня кінцівки – стегна, гомілки, стопи. Брак кисню призводить до характерних скарг:
- оніміння, блідості шкірних покривів,
- пекучого болю,
- відчуття «ватяних ніг»,
- нездатності зрушити ногою – зробити черговий крок.
Вимірювання дистанції ходи в метрах служить шкалою артеріальної недостатності для нижніх кінцівок. Але не тільки м’язи страждають від ішемії. Живлення (трофіка) шкіри і підшкірної клітковини прогресивно знижуються при дефіциті крові: вони стають тонкі, знижується в них температура за рахунок зниження енергетики, атрофуються м’язи і нерви. Ноги стають блідими, холодними, тоненькими, слабкими і сухенькими. Ноги постійно мерзнуть взимку і навіть влітку.
При порушенні венозного кровообігу розвивається характерний синдром хронічної венозної недостатності (ХВН). Звичайно, при тромбозі, що виник швидко, або пораненні вен логічно чекати на розвиток синдрому гострої венозної недостатності (ГВН). Вени відіграють не менш важливу роль в гемодинаміці як і артерії. Вони виконують функцію судин повернення крові до серця. Серце – це вихідна, «нульова» точка кровообігу. Таким чином завдяки венам замикається повний цикл кровообігу. Якщо кров не повернути до серця в потрібному обсязі для ударного викиду в систолу, то і артерії наповнити буде нічим. Є для вен нижніх кінцівок ще одна відмінна риса від вен інших локалізацій – це вплив на венозну гемодинаміку ніг прямоходіння людини і гравітації. Щоб повернутися до серця, кров з ніг повинна подолати силу тяжіння, що діє на стовп рідини (крові) висотою від 1 до 1,5 метрів. Природа вирішила цю проблему шляхом створення системи венозних помп стопи, гомілки і стегна, а також до 200 клапанів, що перешкоджають зворотному поверненню крові в ноги.
Але в розумінні патології судин ніг є ще один важливий «гравець» – мікроциркуляторне русло (МЦР). Потрібно ясно собі уявити: вся величезна і постійна робота, яку виконують «вдень і вночі» серце і магістральні судини, потрібна тільки заради одного – адекватного постачання крові в тоненькі 7-20 мікронів капіляри. Саме міріади цих найдрібніших судин забезпечують обмін крові з тканинами необхідними речовинами. Тканини отримують з крові кисень, глюкозу та інші енергетичні, пластичні і регуляторні молекули. А в замін віддають «вихлопні гази» енергетичного метаболізму – метаболіти (вуглекислий газ, воду, молочну кислоту). Капіляри – обмінні судини. Тільки саме на цій ділянці всієї серцево-судинної системи (ССС) кров змінює свій хімічний склад. Але стінка капілярів легко проникна для водного розчину плазми крові. У стінках капілярів немає м’язового шару, який протистоїть тискові крові з просвіту на стінки магістральних судин.
При ХВН відбувається просте явище – водний розчин проникає з капілярів в міжклітинне середовище тканин. Розвивається лімфатичний набряк. Це і лежить в основі скарг і симптомів при захворюванні вен нижніх кінцівок. Цей набряк створює величезну проблему для життєдіяльності всіх тканин: шкіри, підшкірної клітковини, м’язів, нервів, скелета. Набряк ускладнює обмінні процеси між капілярами і клітинами тканин ніг.
Ознаки патології вен нижніх кінцівок характерно:
- Пастозність і набряки кінцівок у висхідному напрямку, особливо до кінця дня (після нічного сну в горизонтальному положенні набряки зазвичай минають).
- Відчуття тяжкості в ногах, симптом «свинцевих ніг».
- Болі при фізичному навантаженні (або в спокої), особливо при тривалому стоянні або сидінні (офіс, транспорт і т.п.), судоми вночі.
- Зміна трофіки шкіри (синюшність або мармуровість, підвищена і нерівномірна гіперпігментація, лущення, зникнення волосся, «блиск» і вразливість шкіри до травм, подряпини і садна, що тривало не гояться, місця «провалів» під шкірою, виразки).
- Варикозні розширення вен (початкові прояви у вигляді сіточки дрібних судин – ретикулярні вени, хід судин, що звиваються «змійкою», набряклі вени, варікси у вигляді мішечків або чіток по ходу вен.
- Болі і почервоніння шкіри над венозними стовбурами у вигляді щільних тяжів при запаленні (флебіті або тромбофлебіті).
- Ознаки тромбоемболії дрібних гілок легеневої артерії – невиправданий застудами кашель, «пневмонія без пневмонії»! Без явної причини набухання вен на шиї.
Мета дослідження:
- Оцінка ступеня прохідності судин нижніх кінцівок (артерій і вен) і рівня їх ураження.
- Для артерій – факт наявності та характеру включень (атеросклеротичні бляшки, тромби, розшарування (дисекції) інтими, сторонні тіла і емболи, аневризми) всередині просвіту артерій і ступеня порушення ними робочого просвіту артерій (стенозів). Для вен – це також факт наявності та характеру включень (тромби, сторонні тіла) всередині просвіту вен і ступеня порушення ними робочого просвіту вен (реканализация, варікотромбоз).
- Вивчення стану судинної стінки судин ніг (ураження інтими, м’язової оболонки і адвентиції для артерій і вен – варикоз, фістули) і навколосудинних (периваскулярних) тканин.
- Дослідження доплеровских характеристик кровотоку в артеріях і венах ніг.
- Стан компенсаторного обхідного кровоносного русла – колатерального кровообігу (для артерій і для вен, особливо при тромбозі глибокої венозної системи нижніх кінцівок).
- Контроль стану артерій і вен після оперативних втручань.
Підготовка до дослідження:
Спеціальної підготовки не потрібно. Але пацієнт повинен бути готовий забезпечити вільний доступ до живота (для дослідження великих магістральних судин) і ніг від пахової складки до п’ят. В день дослідження не бажано приймати вазоактивні препарати та напої, що містять кофеїн: кава, чай.
Перелік судин, які досліджують при УЗД.
Сюди входять судини: в заочеревинному просторі і досліджують їх через передню черевну стінку (транасбомінально) і власне судини самих нижніх кінцівок.
Артерії і вени трансадомінальним доступом:
- аорта і нижня порожниста вена (від діафрагми до тазу – Ао і НПВ);
- загальні клубові артерії та вени (ЗКА і ЗКВ);
- зовнішні клубові артерії та вени (ЗовКА і ЗовКВ).
Артерії і вени ніг:
- загальні, поверхневі стегнові артерії (ЗСА, ПСА) і глибока артерія стегна (ГАС);
- загальні, поверхневі стегнові вени (ЗСВ, ПСВ) і глибока вена стегна (ГВС);
- підколінна артерія і вена (ПКА і ПКВ);
- парні задні великогомілкової артерії і вени (ЗВГА, ЗВГВ);
- парні передні великогомілкової артерії і вени (ПВГА, ПВГВ);
- тильна артерія стопи;
- литкові (суральні вени або міжм’язеві синуси – медіальна і латеральна групи).
Всі перераховані вище вени відносять до глибокої венозної системи ніг.
УЗД також досліджує поверхневу венозну систему ніг:
- основний стовбур і притоки великої підшкірної вени (ВПВ) на стегні і гомілці;
- основний стовбур і притоки малої підшкірної вени (МПВ) на гомілці;
- додаткові підшкірні венозні стовбури: вена Джіакоміні, вена Леонардо;
- комунікантні вени і особливий їх різновид – перфоранти (вени, що прободають листок поверхневої фасції).
На УЗД судин ніг приділяють також велику увагу ехоструктурі дерми шкіри, набрякам підшкірної жирової клітковини (гіподерми), лімфатичним вузлам, навколосуглобовим структурам (наприклад – кіста Беккера).
Важливо знати, що артерії подають до тканин, що формують анатомію і функцію нижніх кінцівок, кров багату енергетичними ресурсами – глюкозою в розчині плазми крові і киснем, надійно «упакованому» в еритроцитах. Головні споживачі енергії в кінцівках, що забезпечує функцію ходи, це м’язовий масив. До речі він найпотужніший за масою в організмі людини споживач глюкози. Цікаво, що поперечно-смугасті м’язи споживають глюкозу при роботі без допомоги інсуліну, а ось в спокої для цього вже потрібно інсулін.
Ми також можемо запропонувати цілий комплекс методів для оцінки капілярів – мікроциркуляторного русла (МЦР): лазерну доплерівську флоуметрію (ЛДФ), цифрову комп’ютерну капіляроскопію (ЦКС), ангіорезистометрію.
Унікальна пропозиція!
Наші фахівці володіють інноваційної методикою лазерної доплерівської флоуметрії (ЛДФ). Цей метод дозволяє провести протягом 10 хвилин оцінку руху крові в мікроциркуляторному руслі (капілярах) кінцівок та інших ділянок шкіри, а також в слизових. ЛДФ по вейвлет-аналізу характеризує стан 5 основних контурів регуляції мікроциркуляції: ендотеліальний, неврогенний, міогенний, кардіальний і дихальний.
ЛДФ і ЦКС допомагають в діагностиці хвороби і синдрому Рейно (периферійного ангіоспазму), вібраційної хвороби, захворювань мікросудин (мікроангіопатій) при цукровому діабеті (діабетична стопа), метаболічному синдромі, колагенозах (захворюваннях сполучної тканини в ревматології), а також в алергології, дерматології, косметології, трихології і стоматології.
Вартість послуги 700 гривень